Владавина мањине уз сагласност већине
Демократска меритократија је, најкраће речено, владавина мањине уз сагласност већине.
Сагласност већине ту врсту владавине чини демократском.
Наравно и још неке појаве и институције, али сагласност већине је главни предуслов за настајање те врсте демократског поретка.
О којој се мањини ради?
Ради се о мањини коју чине поседници знања и способности или како се то још каже: људи са стручним интегритетом.
Тиме је овај поредак и природан или реалан, јер заиста у сваком друштву поседници знања и способности чине мањину.
Класична демократија, као владавина народа у којој свако, ако је пунолетан, може да бира и да буде изабран у органе власти је помало неприродна, а нарочито у земљи каква је Србија, без развијених демократских институција и без потребне количине поштовања значаја поседника знања за успешно функционисање привреде и друштва.
Чак шта, углавном доводи до охлократије или владавине најгорих, чега смо сведоци већ четврт века.
Да би већина дала сагласност да извршну власт чини стручна мањина, неопходно је да таква власт већини буде не толико омиљена, јер омиљено може бити много тога, што је историја показала, колико потребна.
Наш главни циљ, обнова и развој запуштене домаће привреде, што је услов за сигуран опстанак и пристојан живот народа, се не може остварити ни на један други начин осим довођењем поседника знања у позицију извршне власти.
А за то довођење је потребно извршити кориговање политичког система, како би се тако нешто омогућило и да би се спречила могућност да власт наставе да врше већи или мањи демагози, као што је то досад био случај.