Срамотан однос Европске академије наука и уметности према Србији
Клаус Мајнцер, председник Европске академије наука и уметности, гостујући у САНУ дао је изјаву да Србија не треба да се бави индустријом, ни пољопривредом, него, по изјави академика Слободана Вукасовића, рударењем, прецизније (што није изговорио) да је за бедну рудну ренту избуше стране рударске компаније, док, као што рекоше Тарабићи, ћупови злата леже свуда около, на земљи, мислили су пре свега на пољопривреду и богатсво које се може остварити на основу ње.
Описани став председника европске Академије показује да су не научни, него интереси крупног капитала у ово доба анархокапитализма пресуђујући у ставовима и високо позиционираних научника Запада, и не само Запада, и да се ми спасоносном ставу, односно ставу који би био користан за Србију не можемо надати ни од наше ни од европске власти, па ни од колебљиве, неспособне опозиције. Морамо то решавати сами уз божју помоћ, једину која нам је на располагању.
Наравно да у Европи има и стручњака, који имају став као и наши биолози и неки академици, али њихови ставови у анархокапитализму, владајућем облику капитализма данас, не спадају у меродавне.
2022. године влада Србије је укинула Пројекат Јадар по налогу Бернске конвенције, а не као што лаже Вучић и остали, укључујући и опозицију, због протеста грађана. Да ли ће се и сада догодити сличан налог видећемо у децембру. Ако се не догоди, а много тога говори да се неће догодити, биће то крај значаја Европе, тачније ЕУ за Србију.
&
Иначе, срамнији однос према Србији су поакзали српски академици, јер нису реаговали на изјаву Мајнцера, под изговором да се „гост не прекида док излаже своје ставове“. Реакција је изостала и кад је завршио излагање.
Драган Атанацковић Теодор