Спорно територијално питање Републике Србије или о Косову – прилог решавању проблема
У односу на период када је била део СФРЈ, Републици Србији је остало једно нерешено територијалнио питање, питање некадашње аутономне покрајине Косова и Метохије.
На тој територији су у већини живели Шћиптари (Албанци), који су 2008. године једнострано прогласили независност у односу на Републику Србију.
Сваки народ има право на отцепљење и прављење своје државе, али и за то постоји процедура, која се мора испоштовати.
Једнострано проглашење независности није део те процедуре.
Не може, на пример, Шкотска да се отцепи од Велике Британије једностраним пероглашењем независности или Каталонија од Шпаније.
(Термин Шћиптар користим, јер тако се и они сами зову.)
На територији покрајине Косово и Метохија је настао политички ентитет Република Косово, без икаквог договора и споразума са нама.
Док се тај договор и споразум не постигну и док се не реше сва спорна питања ми ентитет Косово не можемо признати као независну државу, а однос са тим ентитетом ћемо прогласити за привремени однос са независном државом, што ћемо нагласити звездицом уз њихово име (Република Косово*) или користећи термин ентитет Косово, али трајно признавање и уклањање звездице уследиће тек после постигнутог договора и споразума и после решених спорних питања.
Као гаранте тог споразума позивамо чланице Савета безбедности, Сједињене Америчке Државе и Руску Федерацију.
За настанак овог проблема око покрајине Косово и Метохија, односно око Републике Косово* или ентитета Косово сматрамо одговорним и српску и шћиптарску (албанску) страну.
Српску због неадекватног понашања власти према Шћиптарима (Албанцима) у доба владавине Слободана Милошевића, а шћиптарску (албанску) због једностраног проглашења независности и то у периоду кад је у Србији била демократска власт, кад се могло договарати.
То што наш однос према Републици Косово*, односно ентитету Косово проглашавамо привремено за однос према независној држави, нема никакве правне и политичке последице, него напросто олакшава ионако постојећу комуникацију. Да ли ће се тај привремени однос претворити у трајан или остати привремен – време ће показати. Сматрамо да тиме чинимо корак напред у односу на досадашње стање и да смањујемо степен лицемерја досадашњих власти у односу на Републику Косово*, односно ентитет Косово.
Будући преговори између Србије и Косова били би преговори о статусу Косова као независне државе. Када ће се завршити, не зна се. Завршиће се, сликовито речено, када обе стране буду подједнако (не)задовљне.