(Не)постојећа меритократија
Сви досад постојећи политички системи су били нерационални и доносили су многе сукобе, који су се неретко завршавали крвопролићем.
Аристократије су изазивале револуције, у којима су страдали и припадници аристократског слоја, али и многи други слојеви, укључујући и сиромашне.
Слично се дешавало и у комунистичким револуцијама, које је изазвало понашање капитала, а које су се претварале у разбојничку акцију тзв. револуционара.
И у тим револуцијама је страдало и много оних за које се револуција званично борила.
&
Демократску Америку демократија не спречава да пљачка Арапе за нафту и да изазива сукобе широм света, а циљ тих сукоба су интереси америчке плутократије.
Ни некадашњи социјалистички Совјетски Савез званични социјализам, поредак социјалне правде(?!) није спречавао да претвара земље источне Европе у своје колоније. И тако даље.
&
Нерационалност побројаних и непобројаних поредака се састојала у томе ко је и на основу чега имао власт.
Једино рационално оправдање за поседовање власти имали би они који поседују врхунско знање и који народу омогућавају пристојан живот.
Таква варијанта досад скоро није ни постојала.
Догађа се као елемент владавине у Кини, Сингапуру, Финској, Јапану и још неким земљама. Тај елемент није званичан и тешко се уочава. И даље се за успех сматрају заслужним партије, наследни појединци и тако даље.
Меритократија, а поготово као демократска, односно прихваћена од стране већине још званично не постоји. А ако уопште постоји поредак који би био прихваћен од стране већине то је меритократија, јер једино она може народу донети пристојан живот.