Неподношљива лакоћа формирања система демократске меритократије
Систем демократске меритократије је једноставан и функционалан и користи расположиве људске ресурсе за свој настанак.
Општа скупштина, као врхунско политичко тело, већ постоји и чине је сви пунолетни са правом гласа или бар две трећине њих.
Скупштина експерата (Државни савет) већ постоји и чине je доказани стручњаци из разних области, а пре свега из области пољопривреде и туризма. Само их треба окупити и направити и формалну организацију. То није дуготрајан процес, а ни превише компликован. Грешке су готово немогуће или бар занемарљиве.
Локална већа такође већ постоје, само их треба формализовати. Укупан број становништва се дели са 100 и толико и има Локалних већа. Председници Локалних већа се самокандидују и који преко Изјаве воље добије подршку 50 + 1 и постаје председник.
Исто је и са Националним већима, укључујући и Српско национално веће.
Нека се свака нација постара око формирања свог Националног већа, са највећима ће сарађивати и држава, са највећим српским, мађарским, ромским итд.
И на крају, извршна власт, која заправо и нема самосталну власт, ће се формирати од организација и појединаца који Скупштини експерата пруже доказе о својој стручности и који буду изабрани на изборима.
Укратко, за формирање система демократске меритократије, у почетној фази, било би довољно месец-два дана, а за утемељење система би било потребно највише две године.