Неписмени и политички неписмени
Недавно је једна домаћа политичарка, позната по симпатизерском прелетању, изјавила, да је главни проблем у Србији што су толики неписмени на власти.
Бранитељи те власти, коју збиља чине не баш образовани, и то од највиших до општинских положаја, одмах потежу питање: А шта су то добро урадили претходни (ДС), који су били образованији?
И још додају, као да је то квалитет, да је и Књаз Милош био неписмен, а један од најбољих државника које је Србија имала.
Поред класичне писмености и образованости, постоји и много битнија политичка писменост, коју је Књаз Милош итекако поседовао и то у много већој количини него сви његови наследници, закључно са садашњим и бившим челницима Србије.
Претходна власт је, као и садашња, била политички неписмена, ослањала се , као и ова, на распродају јавних добара, на страна кредитирања и на гатања о страном улагању, којег, у иоле озбиљнијем облику, није било ни док је трајала бивша, нити га има за време садашње власти.
Ни једна , ни друга се ни мрвом нису позабавиле проналажењем реалног обрасца за домаћу економију, него су ову запуштале и уништавале.
Макроекономија у доба неписменог (мада постоје индиције да је глумио неписменост), а политички писменог Књаза Милоша, је била јасна, утемељена и доносила и значајне приходе од извоза.
Према томе, најмањи заједнички садржалац и претходне и садашње власти је политичка неписменост, с тим што је претходна имала нешто образованије кадрове, док актуелна врви од људи са сумњивим дипломама, од средњошколске до докторске, који су размештени на разне управне функције.
Тако гледано, није ни чудо што је на минулим изборима скоро половина пунолетних држављана бојкотовала изборе, не видећи ни у једној партији и опцији решење за своје проблеме и проглашавајући све истима.
Јер и јесу исти.
Политички неписмени.