Недемократска меритократија
Кинеско руководство (Денг Сијаопинг и екипа) није изашло пред грађане Кине са питањем да ли хоће или неће меритократску управу (управу зналаца), него ју је просто увело и то под фирмом Комунистичке партије.
Искрено, Комунистичка партија са тим нема везе, као ни Кина са комунизмом, али прагматични Денг Сијаопинг је сматрао да је тако најбоље.
Ако ни због чега то онемогућава стварање других партија, јер је систем званично једнопартијски, а можда и (незванично) беспартијски.
(Денг се сматра сржју друге генерације кинеских лидера и главним архитектом новог начина социјалистичког размишљања и економских реформи. Денг је отворио Кину страним инвестицијама, глобалном тржипту и ограниченој приватној конкуренцији. Он је заслужан за преображај Кине у једну од најбрже растућих економија при чему је значајно порастао животни стандард више стотина милиона Кинеза. На партијској конференцији 1961. године рекао је његову најзначајнију изреку: „Није важно да ли је мачка црна или бела, важно је да лови мишеве. – Википедија)
РЕЗИМЕ
Да ли у Кини владају демократски изабране особе?
Не.
Да ли у Кини владају најватренији комунисти, идеолози маоизма?
Не.
Ко влада у Кини?
Људи који пролазе најтеже тестове знања и способности, који поседују знање и способност, укратко: меритократе.
Такав модел Кини је оставио Денг Сјаопинг. И то нема везе ни са идеологијом комунизма, нити било којом другом, нити са демократијом како се она спроводи у осталим бившим комунистичким земљама. Кина је једина земља са „комунистичким поретком“ у којој од тог поретка ништа није остало.