Органи власти у систему демократске меритократије
Највиши орган власти у систему демократске меритократије је Општа скупштина коју чини најмање две трећине пунолетних држављана.
Без сагласности Опште скупштине систем демократске меритократије не може ни постојати.
Општа скупштина и успоставља и укида тај систем.
Следећи високи орган власти је Државни савет – Скупштина експерата, чије одлуке морају поштовати сви остали органи власти, осим Опште скупштине.
Државни савет је својеврсна скупштина људи са стручним интегритетом из разних друштвено корисних области или Скупштина експерата, која сама бира и разрешава своје чланове, као што се то ради у великим успешним корпорацијама.
Државни савет даје сертификате учесницима на изборима за органе извршне власти, којима потврђује да кандидати поседују основне способности за вршење управних политичких послова.
Државни савет може да смењује и премијера и владу, ако процени да ови не врше своје послове на адекватан начин.
Право на критику Државног савета- – Скупштинe експерата имају сви пунолетни држављани, али рад Државног савета или појединих чланова Државног савета може, поред Опште скупштине, да доведе у питање следећи високи орган власти, Скупштина локалних већа, тачније Скупштина хиљаду председника локалних већа из најмање пет различитих региона.
Ова Скупштина хиљаду председника локалних већа из најмање пет различитих региона може и да смени премијера и владу, ако се са тим сложи и Државни савет.
Ако би између ове Скупштине и Скупштине експерата, односно Државног савета дошло до непремостивих сукоба и размирица питања се решавају сазивом Опште скупштине, а на сазив имају право и Државни савет и Скупштина хиљаду председника локалних већа из најмање пет различитих региона, па ће Општа скупштина већином гласова одлучити коме ће дати за право.
Овакав систем рада је неопходан како би се заштитили и интереси неекспертске већине, али и интереси експерата.
Следећи високи орган власти представљају премијер и влада, односно владе, с тим што је овај орган дужан да полаже рачуне и Скупштини експерата, односно Државном савету и Скупштини локалних већа, а Локално веће чине сваких 100 пунолетних држављана на локалу, односно Скупштини хиљаду председника локалних већа из најмање пет различитих региона.
Основна дужност свих извршних органа власти, премијера и свих влада, и Државног савета- Скупштинe експерата је испуњавање демоекономског императива, односно обавезе да се пунолетним држављанима, односно грађанима омогући сигуран опстанак и пристојан живот, што је и основна сврха постојања власти без чијег испуњења власт нема разлога ни да постоји и без чега се претвара у скупину узурпатора и разбојника који раде искључиво у свом и у интересу одређених група које их подржавају, што се све скупа завршава економским и социјалним катастрофама и хаосом.
Овакав систем, са побројаним хијерархијама, ће се успоставити најдаље за две године од момента кад се за његово успостављање, на референдуму, определи већина пунолетних држављана.
До његовог успостављања, што ће бити пропраћено и изборима, Србијом ће управљати Привремена влада састављена од људи са стручним интегритетом из разних друштвено корисних области, која ће одредити и привременог премијера.
И на крају пар речи онима који мисле да је демократска меритократија утопија:
Ако нечега још нема не значи да не би требало или да не може да га има.
А то што нечега има свугде не значи ни да би требало да га има, нити да је то једино и коначно решење. Баш напротив.