ММФ и влада Србије
О ММФ постоји низ предрасуда.
Оне се деле на позитивне и негативне.
Позитивне предрасуде од ММФ праве готово „хуманитарну организацију“, којој је основна брига да помогне земљама којима даје кредите (уз одговарајућу камату, наравно).
Негативне предрасуде од ММФ праве саучесника у ланцу светске завере, којој је циљ да локалне привреде такорећи уништи и да преузме тоталну власт над светом.
(Узгред, није потребна никаква посебна завера да богати такорећи овладају светом, они то већ чине. Као што су увек и чинили.)
А ММФ је организација, звучног имена: Међународни монетарни фонд, која се стара о добром пласирању капитала оних који га имају у поприличним количинама.
Ако је то криминална делатност, онда ми живимо у криминалном свету и ту се, до даљњег, ништа не може.
Као старатељ над светским капиталом, ММФ предузима разне делатности да би том капиталу угодио. То му је посао.
Даје кредите локалном владама и стара се да их те локалне владе не толико враћају, то није у интересу ММФ, колико да буду способне да плаћају камате на те кредите.
Ако могу да плаћају камате, дају им и још.
Неки тврде да се ММФ меша у унутрашње ствари ове или оне земље, па и Србије, наравно.
Па и логично је да се меша. Ту је његов газда, капитал, а он тражи да се увећава, ако је могуће до бескраја.
Када локална власт, из својих демагошких потреба, троши кредите на повећавање плата и пензија, не плаћа приспеле камате, ММФ каже: СТОП.
Тако је пала и бивша влада тзв. демократа, ММФ јој је ускратио поверење.
Ова, актуелна влада, чији премијер је „већи ММФ од ММФ-а“ је добра. Смањила је плате и пензије, а враћање смањеног дела обавља такође штедљиво, гледа да тај повраћај буде мањи него што и ММФ дозвољава. Можда је ММФ и задивљен тим степеном послушности те владе? А можда и није?
Видеће се. Јер ММФ зна да не ваља акумулирати огромно незадовољство и сиромаштво код народа.
Та авантура је понекад пре-ризична.
Да ли ММФ има нешто против побољшања домаће економије, уз услов да се део новца од тог побољшања троши на плаћање камата на досад узете кредите?
Не би се рекло.
Али, задатак ММФ није да то побољшање инспирише, нити да даје налог влади да га она покрене. То је унутрашња ствар задужене земље. Па ако њена влада ради на томе, ММФ би на то могао да гледа чак и са симпатијама, очекујући да ће та влада бити способнија за плаћање камата на кредите, а ако њена влада, као претходна и садашња влада Србије, на том плану не ради ништа, ММФ ће слегнути раменима и издати налог да се прода неко још преостало јавно добро, из чега ће се намирити камате. И да се, наравно, штеди на платама и пензијама.
Оде маст у пропаст, наравно, не ММФ-а него Србије.