Ко има законодавну улогу у систему демократске меритократије?
-
Закон земљине теже или Њутнов закон није настао тако што га је усвојила нека већина, па ни тако што га је „дао“ Њутн или прогласио по својој вољи и жељи, него се ради о непобитној чињеници.
Закони у систему демократске меритократије, са Скупштином експерата на челу, биће доношени на основу непобитних чињеница, а не на основу воље већине или мањине.
На већини је да одлучи да ли хоће систем, који гарантује успешну власт засновану на поседовању знања и вештина, власт која остварује основни циљ народа – пристојан живот, или досадашњи систем у којем је власт настајала без уважавања реалних параметара, па је, следствено томе, на њу могао стизати свако, па и они који нису способни.Коју год одлуку да донесе већина, по њој ће јој и бити.
Тако гледано, могло би се рећи да и у систему демократске меритократије већина, односно Општа скупштина има неку врсту законодавне улоге, али не тако што би гласала за овај или онај закон, него што одлучује у којој ће врсти система живети.
Тиме је и у систему демократске меритократије већини препуштена кључна улога, али не и улога одлучивања у сфери коју не познаје, као што је сада случај, па скупштински посланици доносе одлуке о многим стварима и појавама о којима често немају ни основно знање.
comment : 0