Избори у систему демократске меритократије
У систему демократске меритократије избори се расписују на сваке две или четири године, зависно од потребе.
Изборе расписује Скупштине експерата.
Избори се организују за избор извршних органа и могу бити републички (државни) и општински (локални).
На изборима могу учествовати појединци и организације (партије), које пруже доказ Скупштини експерата о квалификованости (минимум виша школа) и јасан програм, усклађен са основним државним програмом.
Избори су слободни и демократски, са подједнаком медијском заступљеношћу свих кандидата.
Њихови наступи на државним и приватним медијима се не плаћају.
Трају по пола сата дневно, док траје кампања.
Или дуже, што ће се уредити кад буде јасно колико кандидата (организација) учествује на изборима.
Само избори трају највише седам дана.
Висока излазност је препоручљива, али не и обавезна, јер лоши кандидати и не учествују на изборима, а, осим тога, и победници су под контролом Скупштине експертата.
На државном нивоу бирају се будући премијер и влада, на локалном председник општине, градоначелник и заменици.
Стручне службе се „бирају“ конкурсом.
Ако дође до смене изабраних, Скупштина експерата „попуњава“ насталу празнину до нових избора.
Сврха избора у систему демократске меритократије је да народ одлучује о конкретним носиоцима „извршне власти“ и да се временом формира један слој „извршилаца“, који су од припомоћи Скупштини експерата у вршењу власти, односно у испуњавању демоекономског императива – обезбеђивању услова за пристојан живот народа (грађана, држављана).
Овде су изнесени основни принципи, а детаљи ће бити одређени „у ходу“. Битно је да се избоори организују само за носиоце извршне власти, она битнија, скупштинска припада народу и експертима, и да пред изабраницима и свима осталима, као задатак, стоји испуњење демоекономског императива – обезбеђивање услова за пристојан живот народа (грађана, држављана).
&
Да је систем демократске меритократије већ успостављен, право учествовања на изборима за извршну власт би имали само они који досад нису били на власти и који имају стручне референце, о чему би доказе поднели Скупштини експерата.
Потенцијални кандидати би се обавезали да ће радити све на обезбеђењу сигурног опстанка и пристојног живота грађана, држављана Србије и остварењу других јасно дефинисаних циљева државе Србије.
Победнику на изборима би био дат рок од 6 месеци да изложи план и предложи мере, а потом би Скупштина експерата, ако се сложи са планом и мерама, пратила његов рад.
Победник би опстао на „извршној власти“ уколико испуњава утврђене циљеве, а отишао би са те „власти“ уколико затаји, без обзира на који рок је изабран. Све би се то одиграло за највише годину дана.
И то је „цела мудрост“.