Зашто су избори толико важни и како им одузети ту важност?
Велике се паре улажу у изборне кампање.
Много енергије.
Чак и насиља (поготово у земљама као што је Србија).
Избори су важни, јер се на њима одлучује КО ЋЕ ЗАПОСЕСТИ ВЛАСТ.
Да, па шта је ту чудно?
Па, чудно је то што се тако ризикује да власт припадне и онима који су за народ (демократску већину) заправо штетни.
Што такви, по доласку на власт, чине све да ураде своја дела, о којима пре избора нису много причали.
Хитлеров демократски начин доласка на власт је „вечна опомена“.
Вучићево евентуално поновно запоседање власти, којом ништа корисно није урадио за демократску већину је могуће, јер једини има паре да уложи у предизборну кампању, једини има енергије да то спроводи (преко масе оних који се надају послу, ако он опет победи) и једини не преза ни од употребе насиља против политичких конкурената (већ је и почео са тим).
Наравно, то његово поновно запоседање власти, народу опет неће бити од користи, па ни онима који буду гласали за њега или онима који буду учествовали у насилним радњама, надајући се бољитку од победе АВ.
На страну то што ће избори опет бити нелегитимни.
Зато се изборима мора одузети важност коју сада имају.
Како?
Тако што ће се једном, можда и ускоро, догодити право „догађање народа“, који ће, у свом интересу, пристати на систем у којем неће бити могуће изигравати систем.
То је систем демократске меритократије, у којем, уз сагласност већине, власт може припасти само способнима и поседницима адекватног знања.
То је систем којем се на челу налази Државни савет -Скупштина експерата, чији састав је, по квалитету, увек исти, не зависи од избора.
У таквој ситуацији избори су избори за извршну власт, власт коју Државни савет у свако доба може заменити, па покренути изборе за нову, власт у којој је премијер само извршни орган Државног савета и Опште скупштине, а не апсолутистички владар, власт која има легитимитет само ако је „послушна “ Државном савету- Скупштини експерата, која има легитимитет и којој легитимитет може укинути само Општа скупштина, односно већина народа.
Тиме избори губе садашњу важност и постају нормално такмичење за извршну власт.
А на том такмичењу могу учествовати само они који пруже доказе о својој стручности, а ако уз то имају и способност, то ће им гарантовати опстанак у извршној власти, ако не, Државни савет -Скупштина експерата ће их распустити и покренути нове изборе за нову извршну власт. У међувремену ће Државни савет-Скупштина експерата обављати и послове извршне власти, како држава не би остала ни секунд без извршне власти.