Шта је антропопсихологија?
Име антропопсихологија је састављено из три грчке речи: антропос(ανθρωπος) што значи човек, психа (ψυχή) што значи душа и логос(λογός) што значи наука.
Зашто се ова наука зове антропопсихологија?
Први разлог је указивање да се ради о психологији човека, јер човек није једина психа на планети, постоје и психе у облику биљака и животиња, а те се психе итекако разликју од психе зване човек.
Благо речено врло је антропоцентрично и надобудно подразумевати да је само човек психа или да, како се то још каже: има психуи да се наука о њему назива психологија, као да других психа осим њега нема.
Други разлог се тиче потребе да се ова наука и именом разликује од класичне психологије.
Основна разлика је у томе што је класична психологија апроксимативна (приближна), док је антропопсихологија егзактна наука.
Пре свега по томе што, за разлику од класичне, не тврди да је психа звана човек априори нормална, а онда “неким чудом“ постане ненормална.
Психа звана човек је у многим аспектима, а пре свега оним битним, псеудонормална, а из те псеудонормалности, када се она повећа(појача) постаје и нездрава, у-не-здрави се.
Из постојеће псеудонормалости, као свог уобичајеног стања, човек може кренути ка нормалности или ненормалности. Искрено, чешће се догађа ово друго, него оно прво.
Човек се, на пример, на пијаци понаша нормално, не купује труо кромпир и слично, док је склон да важне одлуке (брачне, политичке) доноси без битнијег учешћа разума, под присилом неких унутар њега спакованих вредности и судова.
То нешто,неки „вишак“ тог пијачно нормалног човека гони да се у многим ванпијачним активностима понаша не баш нормално, па и ненормално.
Више о томе можете сазнати у књизи ОД ВИШКА ГЛАВА БОЛИ.
НОВО у понуди: ОД ВИШКА ГЛАВА БОЛИ – Драган Атанацковић Теодор
&
Антропопсихологија је прва егзактна хуманистичка наука, која се бави уобичајеним (псеудонормалним) и могућим нормалним стањем човека као психе.
Основни метод антропопсихологије је нелагање односно откривање и признавање несвесних лажи.
По антропопсихологији главни човеков циљ и проблем је важност: како је стећи, задржати, увећати, неизгубити.
Око тога се човек труди док је жив.
Ову науку сам основао почетком новог (трећег) миленијума и објавио прву књигу под насловом ОД ВИШКА ГЛАВА БОЛИ, која се бави проблемима те науке, која је у почетку носила име – егоистика, што је касније промењено у антропопсихологија.
Упоредо са формирањем теоријских ставова о антропопсихологији ишла је и антропопсихолошка пракса, која је многим људима помогла да реше своје проблеме или бар да у миру живе са њима.
Од септембра 2022. године та пракса се први пут обавља онлајн.
Предност онлајн сеансе је и то што Ваш индетитет, ако хоћете, може остати непознат, јер уплату можете вршити и пост-нетом, где не морате остављати име и презиме, само нас обавестите о којем се мејлу ради.
Онлајн сеанса са Вашим скривеним идентитетом повећава степен искрености, а то доприноси решавању проблема, јер искреност је најпоузданији начин доласка до правог решења.
Што си искренији и што мање лажеш себе, то ти је психо-имунитет јачи.
Лагати друге није у реду, мада се понекад и мора.
Лагати себе је злочин према себи, који се апсолутно не исплати.
Драган Атанацковић Теодор, социолог и оснивач антропопсихологије