ВРАЋАЊЕ ЛЕГАЛНОСТИ НЕЛЕГАЛНИМ ПРЕГОВОРИМА “БЕОГРАД-ПРИШТИНА“
Кад се каже дијалог Београд – Приштина мисли се на дијалог између државе Србије и Косова, државе коју Србија не признаје и која по њој не постоји. .
Тај дијалог је правно ништаван, односно нелегалан. Зашто онда српске власти учествују у тој нелегалној, неуставној работи, у том дијалогу између постојеће и непостојеће државе?
Актуелна власт наставак (нелегалних) Бриселских преговора, на основу којих су Срби нелегално изгубили скоро сваки суверенитет, правда тиме што је те преговоре започела бивша власт. То, наравно, није никакво оправадње, јер у питању је нелегално, а не легално поступање, које се мора продужити. Нелегално се, међутим, мора прекинути.
Ми те преговоре које је започела бивша, а наставила садашња власт у којој СНС има већину, зато што су нелегални, нећемо наставити, нити уважити све што је у њима досад постигнуто. Започећемо легалне преговоре, али не са „Приштином“, која симболише самопроглашено Косово, јер је немогуће и нелегално да преговарамо са непостојећом државом, него ћемо о тој непостојећој држави преговарати са земљом која ту државу признаје и заступа, са Америком, земљом коју Албанци (Шћипетари) довољно слушају.
&
Србија ће, кад ми будемо одлучивали, повести преговоре са Америком око Косова као заступник Срба који живе тамо. На тим преговорима ћемо легализовати понешто из нелегалних Бриселских преговора, али најбитније је да ћемо успоставити одређени степен нашег, српског суверенитета, односно косуверенитета у суштински аутономној, односно релативно независној држави Косово, која је, по нама, више од покрајине, а мање од потпуно независне државе.
Дакле, Косово ће пред Србијом имати статус суштински аутономне покрајине, одосно релативно, али не и потпуно независне државе, бар кад су у питању српске верске и културне институције, део економије за који се договоримо, послови који се тичу српског становништва (здравство, просвета итд.) и безбедност Срба о којој ће се старати и Косово и Америка и Србија, односно Срби, као и КФОР док је још присутан.
Да ли ће међународне институције, укључујући и ОУН, примати Косово са описаним статусом, ствар је међународних институција. МИ О ТОМЕ НЕ ОДЛУЧУЈЕМО.
(О свему томе ћемо потписати Споразум најпре на 20 година са САД, Споразум ће се касније продужавати са изменама или не, а потписник тог Споразума може бити и самопроглашено Косово, чији је САД легални заступник.)
БЕЗ ОСТВАРИВАЊА ПОМЕНУТОГ СТЕПЕНА СУВЕРЕНИТЕТА, ОДНОСНО КОСУВЕРЕНИТЕТА СРБА УНУТАР КОСОВА КОЈЕ ПРИЗНАЈЕ АМЕРИКА, НЕМА, НИТИ ЋЕ БИТИ БИЛО КАКВОГ СПОРАЗУМА СА АМЕРИКОМ И КОСОВОМ, КОЈЕ АМЕРИКА ЗАСТУПА.
АКО СЕ ТО ДОГОДИ, ОСТАЋЕМО, НАРАВНО, У СИТУАЦИЈИ „ЗАМРЗНУТОГ КОНФЛИКТА“ ДО ДАЉЊЕГ, ЈЕР И ТО ЈЕ БОЉЕ ОД СВИХ ДОСАДАШЊИХ ЕУ-ПОНУДА.
Драган Атанацковић Теодор