Nacrt budućeg Ustava Republike Srbije
DRŽAVA REPUBLIKA SRBIJA I NJENI DRŽAVLJANI
Član 1
Republika Srbija je država Srba, u kojoj su njeni državljani, Srbi i pripadnici drugih nacija, koji su državljani Republike Srbije, ravnopravni i jednaki pred Ustavom i važećim zakonima Republike Srbije.
Član 2
Republika Srbija kao svoje državljane priznaje sve Srbe, bez obzira u kojoj zemlji žive, i dodeljuje im sva prava, koja imaju i Srbi u Republici Srbiji.
Ovo pravo neće koristiti samo Srbi koji se izjasne protiv toga da budu državljani Srbije, iako su naseljeni u drugoj zemlji, odnosno drugim zemljana, a koristiće ga svi Srbi koji se izjasne da su saglasni sa tim.
Član 4
Izdavanje pasoša i drugih ličnih dokumenata, kao i ličnih karata će se Srbima koji žive van Republike Srbije izdavati samo na njihov lični zahtev.
TERITORIJALNA UREĐENOST REPUBLIKE SRBIJE
Član 5
Republika Srbija je jedinstvena država, koja se sastoji iz onoliko pokrajina i regiona, koliko je to u određenom vremenu potrebno. U svim tim pokrajinam i regionima važe Ustav i zakoni Republike Srbije.
Član 6
Izuzetak od stava u Članu 5 čini teritorija Kosova i Metohije (nekadašnja Autonomna Pokrajina Kosovo i Metohija), gde će stav iz člana 4 važiti za one koji to hoće, a neće važiti za one koji to neće i koji će biti smatrani članovima političke tvorevine zvane Republika Kosovo, koja je nastala jednostranim proglašenjem, bez konsultacija sa Republiko Srbijom i čiji nastanak su podržale zapadne sile na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama sa kojima Repubika Srbija vodi dijalog o samoproglašenom Kosovu.
Član 7
Teritoriju Kosova i Metohije Republika Srbija smatra svojom, ali dugove i sve poteze koje napravi politička tvorevina zvana Republika Kosovo, koja se nalazi na teritoriji Kosova i Metohije, ne smatra svojim i unapred se odriče odgvornosti za njih.
Član 8
Republika Srbija priznaje da postoji političčka tvorevina Republika Kosovo, koju naziva samoproglašeno Kosovo, ali tu tvorevinu ne priznaje zvanično i svoje odnose sa tom tvorevinom će uređivati u skladu sa Ustavom Republike Srbije, odnosno u skladu sa Članovima 6, 7 i 8.
JEZIK I PISMO REPUBLIKE SRBIJE
Član 9
U Republici Srbiji zvaničan jezik je srpski sa svim svojim narečjima, odnosno dijalektima.
Član 10
U Republici Srbiji je zvanično pismo fonteska ćirilica (jedan glas-jedan znak) na kojoj se moraju ispisivati svi zvanični (državni) dokumenti i štampati svi školski udžbenici.
Čla 11
U Republici Srbiji se pored fonetske ćirilice može u nezvaničnoj komunikaciji koristiti i latinica sa tri dvoznaka (lj,nj,dž).
POLITIČKO UREĐENJE REPUBLIKE SRBIJE
Član 12
U Republici Srbiji postoji demokratski sistem vidljiv kao sistem demokratske meritokratije, a to znači da vladaju, na osnovu pristanka većine državljana Republike Srbije, vrhunski stručnjaci okupljeni u Skupštinu eksperata Republike Srbije.
Član 13
Sistem Republike Srbije, demokratsku meritokratiju, većinom glasova uspostavlja Opšta skupština koju čine najmanje dve trećine punoletnih građana Republike Srbije sa pravom glasa.
Opšta skupština Republike Srbije jedina ima pravo na ukidanje sistema demokratske meritokratije, koje s emože izvršiti većinom glasova punoletnih državljana Republike Srbije sa pravom glasa.
Član 14
Sva ostala pitanja političkog uređenja biće utvrđena Zakonom o političkom uređenju Republike Srbije, koji će posle široke javne rasprave doneti Skupština eksperata Republike Srbije.
VAŽENJE ZAKONA REPUBLIKE SRBIJE
Član 16
Svi dosad postojeći zakoni Republike Srbije, kao i odredbe dosadašnjeg Ustava Repubike Srbije, koje nisu u suprotnosti sa novim Ustavom Republike Srbije imaju produženo značenje, a oni zakoni, kao i odredbe dosadašnjeg Ustava koje budu ukinute biće, ako je to potrebno, nadomešteni drugim zakonima, odnosno odredbama.
Član 17
Svi zakoni i odredbe Ustava iz ranijeg perioda, a koji s etiču prava na slobode svih vrsta, kao i prava nacionalnih manjina ostaju na snazi, s tim što se termin nacionalne manjine zamenjuje terminom nesrpska nacije, odnosno pripadnik nesrpske nacije sa opisom o kojoj je naciji reč.
Član 18
Svi zakoni i odredbe dosadašnjeg Ustava koje se odnose na funkcionisanje dosadašnjeg sistema parlamentarne demokratije se stavljaju van snage i zamenjuju Zakonom o političkom uređenju Republike Srbije.