Нацрт будућег Устава Републике Србије
ДРЖАВА РЕПУБЛИКА СРБИЈА И ЊЕНИ ДРЖАВЉАНИ
Члан 1
Република Србија је држава Срба, у којој су њени држављани, Срби и припадници других нација, који су држављани Републике Србије, равноправни и једнаки пред Уставом и важећим законима Републике Србије.
Члан 2
Република Србија као своје држављане признаје све
Србе, без обзира у којој земљи живе, и додељује им сва права, која имају и Срби
у Републици Србији.
Ово право неће користити само Срби који се изјасне против тога да буду
држављани Србије, иако су насељени у другој земљи, односно другим земљана, а
користиће га сви Срби који се изјасне да су сагласни са тим.
Члан 4
Издавање пасоша и других личних докумената, као и личних карата ће се Србима који живе ван Републике Србије издавати само на њихов лични захтев.
ТЕРИТОРИЈАЛНА УРЕЂЕНОСТ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Члан 5
Република Србија је јединствена држава, која се састоји из онолико покрајина и региона, колико је то у одређеном времену потребно. У свим тим покрајинам и регионима важе Устав и закони Републике Србије.
Члан 6
Изузетак од става у Члану 5 чини територија Косова и Метохије (некадашња Аутономна Покрајина Косово и Метохија), где ће став из члана 4 важити за оне који то хоће, а неће важити за оне који то неће и који ће бити сматрани члановима политичке творевине зване Република Косово, која је настала једностраним проглашењем, без консултација са Републико Србијом и чији настанак су подржале западне силе на челу са Сједињеним Америчким Државама са којима Репубика Србија води дијалог о самопроглашеном Косову.
Члан 7
Територију Косова и Метохије Република Србија сматра својом, али дугове и све потезе које направи политичка творевина звана Република Косово, која се налази на територији Косова и Метохије, не сматра својим и унапред се одриче одгворности за њих.
Члан 8
Република Србија признаје да постоји политиччка творевина Република Косово, коју назива самопроглашено Косово, али ту творевину не признаје званично и своје односе са том творевином ће уређивати у складу са Уставом Републике Србије, односно у складу са Члановима 6, 7 и 8.
ЈЕЗИК И ПИСМО РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Члан 9
У Републици Србији званичан језик је српски са свим својим наречјима, односно дијалектима.
Члан 10
У Републици Србији је званично писмо фонтеска ћирилица (један глас-један знак) на којој се морају исписивати сви званични (државни) документи и штампати сви школски уџбеници.
Чла 11
У Републици Србији се поред фонетске ћирилице може у
незваничној комуникацији користити и латиница са три двознака (љ,њ,џ).
ПОЛИТИЧКО УРЕЂЕЊЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Члан 12
У Републици Србији постоји демократски систем видљив
као систем демократске меритократије, а
то значи да владају, на основу пристанка већине држављана Републике Србије,
врхунски стручњаци окупљени у Скупштину експерата Републике Србије.
Члан 13
Систем Републике Србије, демократску меритократију,
већином гласова успоставља Општа скупштина коју чине најмање две трећине
пунолетних грађана Републике Србије са правом гласа.
Општа скупштина Републике Србије једина има право на укидање система
демократске меритократије, које с еможе извршити већином гласова пунолетних
држављана Републике Србије са правом гласа.
Члан 14
Сва остала питања политичког уређења биће утврђена Законом о политичком уређењу Републике Србије, који ће после широке јавне расправе донети Скупштина експерата Републике Србије.
ВАЖЕЊЕ ЗАКОНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Члан 16
Сви досад постојећи закони Републике Србије, као и одредбе досадашњег Устава Репубике Србије, које нису у супротности са новим Уставом Републике Србије имају продужено значење, а они закони, као и одредбе досадашњег Устава које буду укинуте биће, ако је то потребно, надомештени другим законима, односно одредбама.
Члан 17
Сви закони и одредбе Устава из ранијег периода, а који с етичу права на слободе свих врста, као и права националних мањина остају на снази, с тим што се термин националне мањине замењује термином несрпска нације, односно припадник несрпске нације са описом о којој је нацији реч.
Члан 18
Сви закони и одредбе досадашњег Устава које се односе на функционисање досадашњег система парламентарне демократије се стављају ван снаге и замењују Законом о политичком уређењу Републике Србије.