Још једна предизборна обећања
Избори 2016. је место на коме ћемо пратити предизборна обећања странака (изборних листа) које учествују на актуелним парламентарним изборима. На основу прикупљених обећања у наредном периоду анализираћемо да ли реформе које будућа Влада буде спроводила воде ка остварењу онога што су партије обећавале током кампање, али и у својим програмима.
Током изборне кампање пратићемо коалиције окупљене око Српске напредне странке, Демократске странке, Социјалистичке партије Србије, као и коалицију Социјалдемократске странке и Либерално демократске партије, коалицију Демократске странке Србије и Српског покрета Двери и Српску радикалну странку.
Свеобухватну изборну понуду политичких странака погледајте у нашем тексту.
Изборна листа “Александар Вучић – Србија побеђује” налази се под редним бројем 1. У кампањи СНС-а доминирају обећања која се односе на привлачење инвестиција, отварање нових радних места, изградњу путева, као и реализацију других инфраструктурних пројеката. СНС је један од ретких учесника избора који је објавио заокружен предизборни програм под називом Србија 2020. Као стратешке области овај програм одређује индустрију и пољопривреду, а као кључни фокус искорењивање сиромаштва и достизање европског животног стандарда грађана. Као четири приоритетне области овај програм одређује нова радна места, образовање, здравство и владавину права.
Прикажи цео текст
Кампања коалиције окупљене око Демократске странке отпочела је слоганом “Достојанство ти нико не сме одузети”, да би временом изборни слоган “За враћање плата и пензија” постао окосница кампање. Изборни програм коалиција За праведну Србију носи назив Нови дневни ред за Србију: За слободу, достојанство и равноправно, против сиромаштва. Коалиција под редним бројем 2 своја истиче да ће се залагати за динамичну тржишну привреда, јаку социјалну државу, ефикасну јавну управу у служби грађана и владавину права.
Најјачи адут Српске радикалне странке представља њен лидер Војислав Шешељ који кампању своје странке води први пут након парламентарних избора одржаних у децембру 2000. године. СРС на изборима наступа самостално са изборном листом под називом Др Војислав Шешељ – Српска радикална странка која се налази под редним бројем 4. Иако су најавили да ће у кампањи грађанима представити свој програм који се састоји “искључиво од конкрених решења и предлога за покретање привреде, отварање нових радних места и довођење нових инвестиција”, међу темама којима се радикали баве доминира питање спољно-политичке оријентације земље.. Процес европских интеграција радикали виде као разлог економског пропадања Србије и тврде да би једино окретање спољно-политичког курса ка Руској Федерацији донело изласка из економске кризе и социјалне беде.
Листу ДСС – Двери под редним бројем 5 предводе Санда Рашковић Ивић и Бошко Обрадовић, а економска и социјална политика су централне централне теме ове листе. Под слоганом #срећа разрађене су јавне политике бриге о породици и демографске обнове, заштите презадужених породица и грађана задужених у швајцарским францима. На јавним наступима и видео презентацијама представљена је идеја економског патриотизама који подразумева фаворизовање домаћих привредника и пољопривредника и противљење продаје јавних предузећа попут Телекома и ЕПС-а. Противљење уласка Србије у ЕУ и НАТО, политичко и еконмско ослањање на Русију и очување Косова у саставу Србије отворила су кампању, али су остала у другом плану.
Коалиција Савез за бољу Србију није објавила посебан изборни програм, а ниједна странка се не може одредити као стожерна. Немају јединствене ставове по свим питањима, а представници су истакли да ће у случају евентуалног уласка у парламент вероватно формирати одвојене посланичке клубове. Чеда, Борс, Чанак, листа под редним бројем 7, се једина отворено залаже за промену Устава што би значило већу аутономију АП Војводине. Коалиција под бројем седам бави се проблемом одласка младих из земље, пољопривредом, усмеравањем субвенција за отварање радних места ка домаћим предузетницима и реформом образовања.
Изборна Листа СПС-а под редним бројем 3 није објављивала изборни програм, а кампању карактерише носталгичан однос према прошлости коју оличавају Слободан Милошевић и Јосип Броз Тито. Осим “Милошевића” и “Тита”, најјачи адут у кампањи СПС-а представља “економско чудо” у Јагодини које се представља као парадигма локалног економског развоја. Обилазећи градове и општине по Србији, Ивица Дачић и Драган Марковић обећавају довођење инвеститора у све локалне средине применом “јагодинског рецепта”.