Дарвинова теорија и вређање осећања верника
Дарвинова теорија је теорија са недовољним поткрепљењем провереним доказима.
То је разлог за сумњу у њу.
Наводити осећања верника свих религија као разлог за уклањање те теорије из школских програма је не баш важан разлог, поготово у секуларној држави.
У науци нема важности став „свиђа ми се – не свиђа ми се“, зато и јесте наука.
Дакле: задржати теорију уз напомену да је недовољно поткрепљена доказима.
А уз њу је могуће износити (у школама) и још неку теорију, па и креационистичку, ону која доказује да је Бог створио свет, опет уз напомену да ни за њу нема довољно научних доказа.
Такав став, ни по Дарвину, ни по креационистима, би био најпоштенији или највише научан, без прављења догми од било које недоказане теорије.
&
Узгред, наука постоји откако су већ формирани „кокошка и јаје“, а на питање шта је било пре: кокошка или јаје, наука нема одговор и тешко да ће га имати. То је не чини мање значајном за људе нити нечим што ваља одбацити у име празноверја и разних будалаштина, са којима се наука носила вековима. Одговор на нека „крајња“ питања је више ствар вере него науке, али нико нема право да своју веру намеће као „научни доказ“, то је бесмислено и чак безобразно.
Вера је вера и попуњава ствари на које наука нема одговор, а наука је наука и спречава да се вера користи и тамо где је научно јасно о чему се ради.
Тако је и у политици; нема разлога да се верује онима који нису „потковани“, стручни, који раде произвољно и обећавају немогуће ствари, и, наравно, не испуњавају.
Та вера је бесмислена и склони су јој они који верују у шта хоће.
У политици вера баш и нема места, а и кад је имала увек је доносила зло: сетимо се фашизма, нацизма, комунизма, национализама.
У политици су од вере профитирали баш најгори и најнижи карактери.
&
Један од потписника петиције за уклањање дарвинизма из школа каже:
„Аргументи за укидање учења Дарвинизма у школама су научни и произилазе из неадекватности те теорије да објасни биолошке феномене који су у међувремену откривени у последњих 150 година. Дарвинизам нема одговор на питање порекла генетичког кода. Нема одговор на питање порекла огромне количине сврсисходних информација у молекулу ДНК. Нема одговор на питање порекла живота. Нема одговор на питање порекла људске врсте (поготово на нивоу генома). Нема одговор на питање порекла комплексности живе ћелије… Чињеница да атеистички научни естаблишмент широм света грчевито брани дарвинистичку догму из деветнаестог века није валидан научни аргумент да та догма треба да се и даље учи у школама. Аргумент ауторитета није научно валидан аргумент. Сви који у јавности бране дарвинистичку догму, управо се позивају на аргумент ауторитета.“
Ови аргументи су довољни за „релативизацију дарвинизма“, што не значи и обавезно уклањање из школа.