Da li je Srbija učestvovala u Drugom ratu?
Zlosrećni predsednik Srbije, izabran, iako ni po znanju, ni po talentu nije za tu funkciju, sprema se da ide u Moskvu 9. maja i da, zajedno sa jedinicom srpske ili srbijanske, odnosno vojske Srbije učestvuje na paradi kojom se obeležava dan pobede nad nacizmom.
Podrazumeva se da je Srbija učestvovala na strani pobednika.
A da li je?
Stalno se zaboravlja da Srbije, kao države, nije bilo od nastanka Kraljevine Jugoslavije.
Hitler je 6. aprila napao Jugoslaviju, a uskoro i jugoslovensku vojsku, koja je, osim što se samoraspadala, kapitulirala posle nekoliko dana ratovanja sa tadašnjom nacističkom Nemačkom.
Tadašnje raspadanje Jugoslavije i proglašavanje ustaške NDH okupirani deo teritorije, koji je do rata pripadao državi Jugoslaviji, ponovo je, od strane nacista, proglašen (okupiranom) državom Srbijom.
Da li je ta Srbija ušla u rat sa nacističkom Nemačkom?
Kao što je poznato, nije.
Da li je ijedan srbijanski ili srpski pokret, pokret stanovnika Srbije, tada ušao u rat sa Nemačkom?
Nije.
Pokret Draže Mihailovića se od nastanka do nestanka zvao JVuO – Jugoslovenska vojska u otadžbini. I ratovao je izvesno vreme sa Nemcima kao jugoslovenski pokret.
Drugi pokret, isto jugoslovenske, a ne srbijanske ili srpske orijentacije, u kojem je, što je činjenica, bilo puno Srba i koji je predvodio Tito, bio je, po cenu civilnih žrtava, uporniji u ratu sa nemačkim nacistima.
Rat se završio.
Srbija je ponovo nestala kao država, utopila se u „novu“ Jugoslaviju.
Toj Jugoslaviji je priznato učešće u Drugom ratu zbog NOB (narodno-oslobodilačke borbe), jugoslovenske i komunističke orijentacije.
Dražin jugoslovenski pokret je propao, a odrekao ga se i sam kralj Petar, u koga se taj pokret kleo.
Dakle, u ime koje države aktuelni predsednik ide u Moskvu?
Srbije?
Ona nije učestvovala u Drugom ratu.
A i ponovo je u ovom veku postala država Srbija više zbog toga što su je svi drugi članovi federalne Jugoslavije napustili, nego što je to bila njena volja.
Prema tome, aktuelni predsednik bi trebalo da ide u Moskvu kao predstavnik svih Srba i drugih stanovnika Srbije koji su se borili protiv nacista, ali u jugoslovenski orijentisanim pokretima.
To bi bilo najtačnije, jer Srbija nije jedini pravni naslednik minule Jugoslavije, kao što je Rusija to u slučaju raspalog Sovjetskog Saveza.
Sa ovakvim znanjem i razmišljanjem, nećemo se mi najesti leba!
To znanje i razmišljanje je zasnovano na neoborivim činjenicama. Što se ‘leba tiče, samo držeći se činjenica, ga se možemo „najesti“, kad ga najpre, podizanjem zapuštene domaće privrede, napravimo. A što se želja i snova tiče – tu ‘leba nema. ali već četvrt veka ima ko ih „pothranjuje“, zaključno sa aktuelnim „hraniteljem iluzija“… 🙂
To znanje i razmišljanje je zasnovano na neoborivim činjenicama. Što se ‘leba tiče, samo držeći se činjenica, ga se možemo „najesti“, kad ga najpre, podizanjem zapuštene domaće privrede, napravimo. A što se želja i snova tiče – tu ‘leba nema, ali već četvrt veka ima ko ih „pothranjuje“, zaključno sa aktuelnim „hraniteljem iluzija“… 🙂